Liste over Amanda-prisvinnere


Liste over Amanda-prisvinnere er en oversikt over vinnere av Amanda-prisen fra tidligere års utdelinger Amandaprisen 1985–Amandaprisen 2011.
Amanda-prisen ble utdelt for første gang i 1985.

Beste norske kinofilm


Filmåret 1985 – ''Orions belte (film)'', regi: Ola Solum''
Filmåret 1986 – ''Hustruer – ti år etter'', regi: Anja Breien''
Filmåret 1987 – ''X (film)'', regi: Oddvar Einarson
Filmåret 1988 – ''Veiviseren'', regi: Nils Gaup
Filmåret 1989 – ''For harde livet'', regi: Sigve Endresen
Filmåret 1990 – ''En håndfull tid'', regi: Martin Asphaug
Filmåret 1991 – ''Herman (film)'', regi: Erik Gustavson
Filmåret 1992 – ''Frida – med hjertet i hånden'', regi: Berit Nesheim
Filmåret 1994 – ''Hodet over vannet'', regi: Nils Gaup
Filmåret 1995 – ''Eggs'', regi: Bent Hamer
Filmåret 1996 – ''Kjærlighetens kjøtere'', regi: Hans Petter Moland
Filmåret 1997 – ''Budbringeren'', regi: Pål Sletaune
Filmåret 1998 – ''Salige er de som tørster'', regi Carl Jørgen Kiønig
Filmåret 1999 – ''Bare skyer beveger stjernene'', regi Torun Lian
Filmåret 2000 – ''S.O.S. (film)'', regi Thomas Robsahm
Filmåret 2001 – ''Heftig og begeistret'', regi Knut Erik Jensen
Filmåret 2002 – ''Alt om min far'', regi: Even Benestad
Filmåret 2003 – ''Salmer fra kjøkkenet'', regi: Bent Hamer
Filmåret 2004 – ''Buddy (film)'', regi: Morten Tyldum
Filmåret 2005 – ''Hawaii Oslo'', regi: Erik Poppe
Filmåret 2006 – ''Slipp Jimmy fri!'', regi: Christopher Nielsen
Filmåret 2007 – ''Reprise (film)'', regi: Joachim Trier
Filmåret 2008 – ''Mannen som elsket Yngve (film)'', regi Stian Kristiansen
Filmåret 2009 – ''Max Manus (film)'', regi Espen Sandberg og Joachim Rønning
Filmåret 2010 – ''Upperdog'', regi Sara Johnsen
Filmåret 2011 – ''Kongen av Bastøy'', regi Marius Holst

Beste regi


Filmåret 2006 – Jens Lien – ''Den brysomme mannen''
Filmåret 2007 – Joachim Trier – ''Reprise (film)''
Filmåret 2008 – Stian Kristiansen – ''Mannen som elsket Yngve''
Filmåret 2009 – Arild Fröhlich – ''Fatso''
Filmåret 2010 – Arild Østin Ommundsen for ''Rottenetter''
Filmåret 2011 – Erik Skjoldbjærg for ''Nokas (film)''

Beste dokumentarfilm


Filmåret 1986 – ''Finnmark mellom øst og vest'', regi: Knut Erik Jensen
Filmåret 1987 – ''Lenger inne, der ingen andre går'', regi: Hans E. Voktor
Filmåret 1988 – ''Olje (film)'', regi: Bjørn Nilsen (forfatter) og Ted Brocklebank
Filmåret 1989 – ''For harde livet'', regi: Sigve Endresen
Filmåret 1990 – ''Metropolis-programmene'', regi: Morten Thomte
Filmåret 1991 – ''Svett glamour'', regi: Alexander Røsler
Filmåret 1993 – ''Tanjuska och de sju djävlorna'', regi: Pirjo Honkasalo
Filmåret 1995 – ''Mørketid – kvinners møte med nazismen'', regi: Karoline Frogner
Filmåret 1997 – ''Liv Ullmann – scener fra et liv'', regi: Edvard Hambro
Filmåret 1998 – ''Leve blant løver'', regi: Sigve Endresen
Filmåret 1999 – ''Dei mjuke hendene'', regi: Margreth Olin
Filmåret 2000 – ''Noen spørsmål om boksing'', regi: Beate Grimsrud og Stefan Wrenfelt
Filmåret 2001 – ''Heftig og begeistret'', regi Knut Erik Jensen
Filmåret 2002 – ''Kroppen min'', regi: Margreth Olin
Filmåret 2003 – ''Et steinkast unna'', regi: Line Halvorsen
Filmåret 2004 – ''Home of the Brave, Land of the Free'', regi: John Sullivan/Gard Andreassen
Filmåret 2005 – ''Evig din (film fra 2005)'', regi: Monica Csango
Filmåret 2007 – ''Jenter (film)'', regi: Hanne Myren
Filmåret 2008 – ''Blod & ære – ''Håvard Bustnes
Filmåret 2009 – ''Moderne slaveri (dokumentarfilm)'', regi: Thomas Robsahm og Tina Davis
Filmåret 2010 – ''Brødre i krig'', regi Øystein Rakkenes
Filmåret 2011 – ''Reunion – Ten Years After the War'', regi Jon Haukeland

Beste kortfilm


Filmåret 1985 – ''Rendezvous (kortfilm)'', regi: Erik Gustavson
Filmåret 1987 – ''Aske, skodde, støv for vinden'', regi: Jannike M. Falk
Filmåret 1989 – ''Den nye kapellanen (kortfilm)'', regi: Emil Stang Lund
Filmåret 1990 – ''Åndedrag (film)'', regi: Maria Fuglevaag Warsinski
Filmåret 1991 – ''Året gjennom Børfjord (kortfilm)'', regi: Morten Skallerud
Filmåret 1994 – ''Applaus (film)'', regi: Bent Hamer
Filmåret 1995 – ''Dypets ensomhet'', regi: Joachim Solum/Thomas Lien
Filmåret 1996 – ''Eremittkrepsen'', regi: Tove Cecilie Sverdrup
Filmåret 1997 – ''En mann'', regi: Eva F. Dahr
Filmåret 1998 – ''Huset på Kampen'', regi: Pjotr Sapegin
Filmåret 1999 – ''Tann for tann'', regi Emil Stang Lund
Filmåret 2000 – ''Uanmeldt hopper'', regi: John Alfheim og Martin Slaatto
Filmåret 2001 – ''Første akt (kortfilm)'', regi Alexander Eik
Filmåret 2002 – ''Aria (film)'', regi: Pjotr Sapegin
Filmåret 2003 – ''Alt i alt'', regi: Torbjørn Skårild
Filmåret 2004 – ''En søndag i Schweigaardsgate'', regi: Charlotte Blom
Filmåret 2005 – ''Bawke'', regi: Hisham Zaman
Filmåret 2006 – ''Alene menn sammen'', regi: Trond Fausa Aurvåg
Filmåret 2007 – ''Janus (animasjonsfilm)'', regi: Linda Fagerli Sæthren
Filmåret 2008 – ''Varde (film)'', regi: Hanne Larsen
Filmåret 2009 – ''Darek'', regi: Jonas Matzow Gulbrandsen

Beste barne- og ungdomsfilm


Filmåret 1985 – ''Lars i porten'', regi: Leif Erlsboe
Filmåret 1986 – ''Herfra tilTøyen'', regi: Kjersti Paulsen
Filmåret 1988 – ''Nattseilere'', regi: Tor M. Tørstad
Filmåret 1989 – ''Frida (norsk film)'', regi: Berit Nesheim
Filmåret 1990 – ''Steinen'', regi: Øivind S. Jorfald
Filmåret 1991 – ''Døden på Oslo S'', regi: Eva Isaksen
Filmåret 2002 – ''Tiden før Tim (film)'', regi: Anne Marie Nørholm
Filmåret 2003 – ''Ulvesommer'', regi: Peder Norlund
Filmåret 2004 – ''Bare Bea'', regi: Petter Næss
Filmåret 2005 – ''Venner for livet (film)'', regi: Arne Lindtner Næss
Filmåret 2006 – ''Pitbullterje regi: Arild Frölich
Filmåret 2007 – ''Jenter (film)'', regi: Hanne Myren
Filmåret 2008 – ''Mannen som elsket Yngve (film)'', regi: Stian Kristiansen
Filmåret 2009 – ''I et speil, i en gåte (film)'', regi: Jesper W. Nielsen
Filmåret 2010 – ''Knerten (film)'', regi: Åsleik Engmark
Filmåret 2011 – ''Elias og kampen om havets gull'', regi: Lise I. Osvoll

Beste mannlige hovedrolle


Filmåret 1985 – Helge Jordal i ''Orions belte (film)''
Filmåret 1986 – Nils Ole Oftebro i ''Du kan da ikke bare gå''
Filmåret 1987 – Bjørn Sundquist i ''Over grensen''
Filmåret 1988 – Erik Hivju i ''Tartuffe''
Filmåret 1989 – Reidar Sørensen i ''Himmelplaneten''
Filmåret 1990 – Sverre Anker Ousdal i ''Kreditorene''
Filmåret 1991 – Per Sunderland i ''Dødsdansen (film, 1991)''
Filmåret 1992 – Wilfred Breistrand i ''Thomas F's siste nedtegnelser til almenheten''
Filmåret 1993 – Hannu Kivioja i ''Tuhlaajapoika" ("Den fortapte sønn")''
Filmåret 1994 – Espen Skjønberg i ''Secondløitnanten''
Filmåret 1995 – Sverre Hansen (skuespiller) og Kjell Stormoen i ''Eggs''
Filmåret 1996 – Bjørn Sundquist i ''Søndagsengler''
Filmåret 1997 – Robert Skjærstad i ''Budbringeren''
Filmåret 1998 – Sverre Anker Ousdal i ''Blodsbånd''
Filmåret 1999 – Ingar Helge Gimle i ''Absolutt blåmandag''
Filmåret 2000 – Bjørn Sundquist i ''Sejer - se deg ikke tilbake''
Filmåret 2001 – Svein Scharffenberg i ''Når nettene blir lange''
Filmåret 2002 – Robert Stoltenberg i ''Borettslaget''
Filmåret 2003 – Aksel Hennie i ''Jonny Vang''
Filmåret 2004 – Anders Baasmo Christiansen i ''Buddy''
Filmåret 2005 – Kristoffer Joner i ''Naboer (film)''
Filmåret 2006 – Trond Fausa Aurvåg'' for Den brysomme mannen''
Filmåret 2007 – Raouf Saraj'' for Vinterland''
Filmåret 2008 – Trond Espen Seim'' for Varg Veum – Falne engler''
Filmåret 2009 – Aksel Hennie'' for Max Manus (film)''
Filmåret 2010 – Stellan Skarsgård i ''En ganske snill mann''
Filmåret 2011 – Henrik Rafaelsen i ''Sykt lykkelig''

Beste kvinnelige hovedrolle


Filmåret 1985 – Tone Danielsen i ''Det gode mennesket i Sezuan''
Filmåret 1986 – Anne Marie Ottersen i ''Hustruer – ti år etter''
Filmåret 1987 – Marianne Krogh i ''Fri (film)''
Filmåret 1988 – Anne Krigsvoll i ''Av måneskinn gror det ingenting''
Filmåret 1989 – Amanda Ooms i ''Karachi (film)''
Filmåret 1990 – Camilla Strøm Henriksen i ''En håndfull tid''
Filmåret 1991 – Lise Fjeldstad i ''Dødsdansen (film, 1991)''
Filmåret 1992 – Anneke von der Lippe i ''Krigerens hjerte''
Filmåret 1993 – Marie Richardson i ''Telegrafisten''
Filmåret 1994 – Harriet Andersson i ''Høyere enn himmelen''
Filmåret 1995 – Anneke von der Lippe i ''Over stork og stein'' og ''Pan (1995)''
Filmåret 1996 – Rut Tellefsen i ''Kristin Lavransdatter''
Filmåret 1997 – Eli Anne Linnestad i ''Budbringeren''
Filmåret 1998 – Kjersti Elvik i ''Salige er de som tørster''
Filmåret 1999 – Brit Elisabeth Haagensli i ''Absolutt blåmandag''
Filmåret 2000 – Kjersti Holmen i ''S.O.S. (film)'' og ''Sofies verden''
Filmåret 2001 – Hildegun Riise i ''Detektor''
Filmåret 2002 – Maria Bonnevie i ''Jeg er Dina''
Filmåret 2003 – Lena Endre i ''Musikk for bryllup og begravelser''
Filmåret 2004 – Ane Dahl Torp i ''Svarte penger – hvite løgner''
Filmåret 2005 – Annika Hallin i ''Vinterkyss''
Filmåret 2006 – Ane Dahl Torp i ''Gymnaslærer Pedersen''
Filmåret 2007 – Ingrid Bolsø Berdal i ''Fritt vilt''
Filmåret 2008 – Anni-Kristiina Juuso i ''Kautokeino-opprøret (film)''
Filmåret 2009 – Ellen Dorrit Petersen i ''Iskyss''
Filmåret 2010 – Agnieszka Grochowska i ''Upperdog''
Filmåret 2011 – Line Verndal i ''Limbo (film)''

Beste mannlige birolle


Filmåret 2008 – Espen Skjønberg i ''O'Horten''
Filmåret 2009 – Mads Sjøgård Pettersen i ''Nord (film)''
Filmåret 2010 – Ingar Helge Gimle i ''En helt vanlig dag på jobben''
Filmåret 2011 – Trond Nilssen i ''Kongen av Bastøy''

Beste kvinnelige birolle


Filmåret 2008 – Ane Dahl Torp i ''Lønsj (film)''
Filmåret 2009 – Agnes Kittelsen i ''Max Manus (film)''
Filmåret 2010 – Gunilla Röör i ''Engelen''
Filmåret 2011 – Lena Endre i ''Limbo (film)''

Beste utenlandske kinofilm


Filmåret 1985 – ''Amadeus (film)''
Filmåret 1986 – ''Ran (film)''
Filmåret 1987 – ''Down by law''
Filmåret 1988 – ''Dirty Dancing''
Filmåret 1989 – ''Bagdad Café''
Filmåret 1990 – ''Distant voices still lives''
Filmåret 1991 – ''Ju Dou''
Filmåret 1992 – ''Il Capitano''
Filmåret 1993 – ''Fryktens spill''
Filmåret 1994 – ''Schindlers liste''
Filmåret 1995 – ''Forrest Gump''
Filmåret 1996 – ''Postmannen''
Filmåret 1997 – ''Independence Day''
Filmåret 1998 – ''Titanic (1997)''
Filmåret 1999 – ''Fucking Åmål''
Filmåret 2000 – ''American Beauty (film)''
Filmåret 2001 – ''Billy Elliot''
Filmåret 2002 – ''Den fabelaktige Amélie fra Montmartre''
Filmåret 2003 – ''The Hours (film)''
Filmåret 2004 – ''Ringenes herre: Atter en konge''
Filmåret 2005 – ''Der Untergang''
Filmåret 2006 – ''Walk the Line''
Filmåret 2007 – ''The Departed''
Filmåret 2008 – ''There Will Be Blood''
Filmåret 2009 – ''Slumdog Millionaire – Han som hadde svar på alt''
Filmåret 2010 – ''Det hvite båndet''
Filmåret 2011 – ''Another Year''

Beste musikk


Filmåret 2008 – Mari Boine, Svein Schultz og Herman Rundberg for ''Kautokeino-opprøret (film)''
Filmåret 2009 – Johan Söderqvist for ''deUSYNLIGE''
Filmåret 2010 – Thomas Dybdahl for ''Rottenetter''
Filmåret 2011 – Johan Söderqvist for ''Kongen av Bastøy''

Beste foto


Filmåret 2008 – Philip Øgaard for ''Kautokeino-opprøret (film)'''
Filmåret 2009 – Geir Hartly Andreassen for ''Max Manus (film)''
Filmåret 2010 – John Andreas Andersen for ''Upperdog''
Filmåret 2011 – Manuel Alberto Claro for ''Limbo (film)''

Beste filmmanus


Filmåret 2004 – Elsa Kvamme for ''Fia og klovnene''
Filmåret 2005 – Harald Rosenløw-Eeg for ''Hawaii Oslo''
Filmåret 2006 – Per H. V. Schreiner for ''Den brysomme mannen''
Filmåret 2007 – Eskil Vogt og Joachim Trier for ''Reprise (film)''
Filmåret 2008 – Thomas Moldestad og Siv Rajendram for ''Varg Veum – Falne engler''
Filmåret 2009 – Thomas Nordseth-Tiller for ''Max Manus (film)''
Filmåret 2010 – Gunnar Vikene og Torun Lian for ''Vegas''
Filmåret 2011 – Christopher Grøndahl for ''Nokas (film)''

Beste scenografi


Filmåret 2008 – Karl K. Juliusson for ''Kautokeino-opprøret (film)''
Filmåret 2009 – Guri Giæver for ''Skjult (film)''
Filmåret 2010 – Harald Egede-Nissen for ''Knerten''
Filmåret 2011 – Niels Sejer for ''Limbo (film)''

Beste klipp


Filmåret 2008 – Vidar Flataukan for ''Mannen som elsket Yngve''
Filmåret 2009 – Einar Egeland for ''deUSYNLIGE''
Filmåret 2010 – Zaklina Stojcevska for ''Upperdog''
Filmåret 2011 – Christoffer Heie for ''Jørgen + Anne = sant (film)''

Beste lyddesign


Filmåret 2008 – Petter Fladeby for ''O'Horten''
Filmåret 2009 – Baard Haugan Ingebretsen og Tormod Ringnes for ''Max Manus (film)''
Filmåret 2010 – Tormod Ringnes for ''Pelle politibil går i vannet''
Filmåret 2011 – Hugo Ekornes for ''Limbo (film)''

Amandakomiteens Ærespris


Filmåret 1985 – Bjørn Breigutu
Filmåret 1986 – Arne Skouen
Filmåret 1987 – Jack Fjeldstad
Filmåret 1988 – Per Aabel
Filmåret 1989 – Erik Borge og Erik Diesen
Filmåret 1990 – Henki Kolstad
Filmåret 1991 – Wenche Foss, Arve Opsahl og Leif Juster
Filmåret 1992 – Liv Ullmann
Filmåret 1993 – Bille August
Filmåret 1994 – Edith Carlmar
Filmåret 1995 – Ivo Caprino og Bjarne Sandemose
Filmåret 1996 – Nils R. Müller
Filmåret 1997 – Knut Bohwim og Aud Schønemann
Filmåret 1998 – Egil Monn-Iversen
Filmåret 1999 – Toralv Maurstad
Filmåret 2000 – Bjørn Sundquist
Filmåret 2001 – Kari Simonsen
Filmåret 2002 – Rolv Wesenlund og Pål Bang Hansen
Filmåret 2003 – John M. Jacobsen
Filmåret 2004 – Espen Skjønberg
Filmåret 2005 – Anja Breien
Filmåret 2006 – Jorunn Kjellsby
Filmåret 2007 – Knut Andersen
Filmåret 2008 – Knut Erik Jensen
Filmåret 2009 – Kjersti Holmen, Sverre Anker Ousdal og Helge Jordal
Filmåret 2010 – Henny Moan
Filmåret 2011 – Bjørn Floberg

Amandakomiteens Gullklapper


Filmåret 1990 – Eli Skolmen Ryg
Filmåret 1991 – Knut Andersen
Filmåret 1992 – Eilert Stensby
Filmåret 1994 – Unni Straume
Filmåret 1995 – Madeleine Fant
Filmåret 1996 – Karl Juliusson
Filmåret 1997 – Erling Thurmann-Andersen
Filmåret 1998 – Siw Järbyn
Filmåret 1999 – Randall Meyer
Filmåret 2000 – Pål Gengenbach
Filmåret 2001 – Mongoland
Filmåret 2002 – Kaada
Filmåret 2003 – Billy Johanson
Filmåret 2004 – Morten Skallerud
Filmåret 2005 – Jan Lindvik
Filmåret 2006 – Binne Thoresen
Filmåret 2007 – Aslaug Holm
Filmåret 2008 – John Christian Rosenlund
Filmåret 2009 – Malte Wadman
Filmåret 2010 – Andrzej Kiwala
Filmåret 2011 – Celine Engebrigtsen og Kjersti Paulsen

Folkets Amanda


Filmåret 2007 – ''Fritt vilt'' – regi Roar Uthaug
Filmåret 2008 – ''Kautokeino-opprøret (film)'' – regi Nils Gaup
Filmåret 2009 – ''Max Manus (film)'' – regi Espen Sandberg og Joachim Rønning
Filmåret 2010 – ''Engelen'' – regi: Margaret Olin
Filmåret 2011 – ''Trolljegeren'' – regi: André Øvredal

Utgåtte kategorier


Her følger en liste over priskategorier som ikke lengre eksisterer.
Beste nordiske kinofilm (Nordisk drama)
Filmåret 1993 – ''Telegrafisten'', regi: Erik Gustavson, Norge
Filmåret 1994 – ''Movie Days'', regi: Fridrik Thor Fridriksson, Island
Filmåret 1995 – ''Høst i Paradiset'', regi: Richard Hobert, Sverige
Filmåret 1996 – ''Breaking the Waves'', regi: Lars von Trier, Danmark
Filmåret 1997 – ''Djeveløya (film)'', regi: Fridrik Thor Fridriksson, Island
Filmåret 1998 – ''Festen'', regi: Thomas Vinterberg, Danmark
Filmåret 1999 – ''Mifunes sidste sang'', regi: Søren Kragh-Jacobsen, Danmark
Filmåret 2000 – ''Seven Songs from the Tundra'', regi: Anastasia Lapsui og Markku Lehmuskallio, Finland
Beste dramatiske fjernsynsproduksjon
Filmåret 1985 – Alma (tv-serie), regi: Christian Brym
Filmåret 1986 – Du kan da ikke bare gå, regi: Terje Mærli
Filmåret 1987 – Fri (tv-serie), regi: Carl Jørgen Kiønig
Filmåret 1988 – Av måneskinn gror det ingenting, regi: Arild Brinchmann
Filmåret 1989 – Fugleelskerne, regi: Terje Mærli
Filmåret 1990 – Canto Libre, regi: Pål Løkkeberg
Filmåret 1991 – Dødsdansen (film, 1991), regi: Bentein Baardson
Filmåret 1997 – Asylet 3, regi: Kjersti Normann
Filmåret 1998 – Blodsbånd (1998), regi: Leidulv Risan
Filmåret 2000 – Sejer - se deg ikke tilbake, regi: Eva Isaksen
Filmåret 2001 – 4 høytider – Konfirmasjonen, regi: Leidulv Risan
Filmåret 2002 – Borettslaget, regi: Vibeke Ringen
Filmåret 2003 – Fox Grønland, regi: Lars Berg (regissør)
Filmåret 2004 – Svarte penger – hvite løgner, regi: Jarl Emsell
Beste underholdningsproduksjon for fjernsyn
Filmåret 1989 – ''Skai-TV'', regi: Helge Lyngstad
Filmåret 1990 – ''Hege – en Schøyer'', regi: Robert F. Williams
Filmåret 1991 – ''Fy skam – Bjørn Eidsvåg'', regi: Odd Arvid Strømstad
Filmåret 1998 – ''Offshore (TV-serie)'', prosjektleder Bitte Monn-Iversen
Filmåret 1999 – ''Offshore (TV-serie)'', prosjektleder Bitte Monn-Iversen
Beste birolle (mann/kvinne)
Filmåret 1993 – Kjersti Holmen i ''Telegrafisten''
Filmåret 1998 – Nils Ole Oftebro i ''Thranes metode (film)''
Filmåret 2006 – Talat Hussain i ''Import Eksport''
Filmåret 2007 – Henrik Mestad i ''Sønner''
Beste ungdomspris
Filmåret 1993 – Paul-Anders Simma for ''Let's Dance (film)''
Televerkets filmstipend
Filmåret 1992 – Mona Hoel
Kassettavgiftsfondets prisstipend
Filmåret 1992 – Terje Bomann Larsen og Kjersti Alver
Amandakomiteens debutantpris
Filmåret 1997 – Vibeke Idsøe for ''Jakten på nyresteinen''
Filmåret 1998 – Gørild Mauseth for ''Brent av frost''
Filmåret 2000 – Mads Ousdal
Filmåret 2001 – Pål Jackman for ''Detektor''
Canal+ – Nordisk debutant Amanda
Filmåret 2003 – ''Reconstruction'', regi: Christoffer Boe
Filmåret 2004 – ''Hip Hip Hora'', regi: Theresa Fabik
Filmåret 2005 – ''Vinterkyss'', regi: Sara Johnsen
Filmåret 2006 – ''Beauty and the Bastard'', (Finland) regi: Dome Karukoski
DVD-Amanda
Filmåret 2006 – ''Sometimes in April'', regi: Raoul Peck, distr: Warner Bros Entertainment Norge AS
Filmåret 2007 – ''Lady Vengeance'', regi Park Chan-wook, distr.: Star Media Entertainment
Amandas fagpriser
Filmåret 1985 – Bent Åserud og Geir Bøhren for beste originalskrevne musikk i ''Orions belte (film)''
Filmåret 1985 – Harald Paalgardfor foto i ''Orions belte (film)''
Filmåret 1986 – Kjell Vassdal for foto i ''Blackout (1986 film)''
Filmåret 1986 – Frode Krohg for scenografi i ''Blackout (1986 film)''
Filmåret 1986 – Arne Nordheim for beste originalskrevne musikk i ''Kong Lear''
Filmåret 1987 – Erling Thurmann-Andersen for foto i ''Hard Asfalt''
Filmåret 1988 – Ingeborg Kvamme for scenografi i ''Isslottet (film)''
Filmåret 1988 – Ivar Enoksen for manus til ''Nattseilere''
Filmåret 1988 – Harald Staff, Tor Bigset og Odd Arvid Strømstad for teknisk gjennomføring av ''Spellemannprisen''
Filmåret 1989 – Svein Krøvel for foto i ''Karachi (film)''
Filmåret 1989 – Hans Otto Nicolayssen for klipp i ''For harde livet''
Filmåret 1989 – Stefan Nilsson, Peter Ekvall og Mats Kruger for lyddesign i ''Sweetwater''
Filmåret 1990 – Guri Giæver for rekvisitter i ''Landstrykere''
Filmåret 1990 – Siw Järbyn for sminke i ''Landstrykere''
Filmåret 1990 – Anne Siri Bryhni for scenografi i ''Landstrykere''
Filmåret 1990 – Kari Elfstedt for kostymer i ''Landstrykere''
Filmåret 1991 – Lars Saabye Christensen for manus til ''Herman (film)''
Filmåret 1993 – Michael Leszczylowski, Årets Fagpris*, klipper, ''Tala! Det är så mörkt'', Sverige.
Filmåret 1998 – Inge-Lise Langfeldt, klipper
Beste filmfotograf
Filmåret 1993 – Snorri Thorisson, Årets Filmfotograf*, ''Svo á jördu sem á himni'' (På jorden som i himmelen), Island
I 1993 ble det utdelt Nordens Amanda, derfor er dette årstallet overrepresentert med ikke-norske vinnere.
Kategori:Vinnere av Amanda-prisen
Kategori:Norsk film
en:List of Amanda Award winners

Liste over amandapris vinnere

#omdirigering Liste over Amanda-prisvinnere

Silvia Parera


}}
Silvia Parera Carrau (født 5. september 1969 i Mataró i Catalonia) er en tidligere spansk svømming som konkurrerte i disiplinene medley og bryst. Parera debuterte i olympisk sammenheng i sommer-OL 1988 i Seoul og deltok for Spania også i Sommer-OL 1992 og Sommer-OL 1996.
Parera svømte for klubbene CN Premià, CN Mataró, CN Sant Andreu, CN Catalunya og CN Mediterrani.

Referanser


http://atlanta1996.coe.es/ Den spanske olympiske komité
Kategori:Katalanske svømmere
Kategori:Deltakere for Spania under Sommer-OL 1988
Kategori:Svømmere under Sommer-OL 1988
Kategori:Deltakere for Spania under Sommer-OL 1992
Kategori:Svømmere under Sommer-OL 1992
Kategori:Deltakere for Spania under Sommer-OL 1996
Kategori:Svømmere under Sommer-OL 1996
Kategori:Fødsler i 1969
en:Silvia Parera
fi:Silvia Parera

Kategori:Katalanske svømmere

Kategori:Spanske svømmere
ca:Categoria:Nedadors catalans del sud
en:Category:Catalan swimmers
it:Categoria:Nuotatori catalani

Reprise

Reprise kan vise til
Reprise, at en film, et TV- eller radioprogram eller et teaterstykke settes opp på nytt,
Reprise, et musikkuttrykk, det samme som da capo
Reprise (film), en norsk film fra 2006
Reprise Records, et amerikansk plateselskap
da:Reprise
de:Reprise
en:Reprise (disambiguation)
fr:Reprise (homonymie)
pt:Reprise (desambiguação)
ru:Реприза

José Luis Ballester Rubert


José Luis Ballester Rubert (født 6. august 1969 i Castellón de la Plana i Comunitat Valenciana) er en tidligere svømming fra Spania som konkurrerte i butterfly. Ballester deltok i OL for første gang i Sommer-OL 1988 og deltok igjen i 1992 og 1996. Han kom ikke videre fra noen av sine heat. Ballester studerte ved Universitetet i Florida.

Referanser


http://atlanta1996.coe.es/ De spanske olympiske komite
Kategori:Spanske svømmere
Kategori:Deltakere for Spania under Sommer-OL 1988
Kategori:Svømmere under Sommer-OL 1988
Kategori:Deltakere for Spania under Sommer-OL 1992
Kategori:Svømmere under Sommer-OL 1992
Kategori:Deltakere for Spania under Sommer-OL 1996
Kategori:Svømmere under Sommer-OL 1996
Kategori:Personer fra Castellón de la Plana
Kategori:Fødsler i 1969
ca:José Luis Ballester Rubert
en:José Luis Ballester (swimmer)
pl:José Luis Ballester Rubert
fi:José Luis Ballester

Roland Müller

Roland Müller (født 16. desember 1986) er en Østerrike Skihopping. Müller hopper for skiklubben SV Innsbruck-Bergisel. Han ble juniorverdensmester for lag både i 2003 og 2004. I 2004 vant Müller begge skiflygingsrennene i Vikersundbakken, og satte to bakkerekorder. Müller innehar fortsatt bakkerekorden i Vikersund med 219 meter.

Eksterne lenker


http://www.roland-mueller.at.tt/ Roland Müllers hjemmeside.
http://www.fis-ski.com/uk/604/613.html?type=biog&competitorid=68746&sector=JP Biografi, FIS
Kategori:Østerrikske skihoppere
Kategori:Fødsler i 1986
de:Roland Müller (Skispringer)
fr:Roland Müller
pl:Roland Müller
fi:Roland Müller

Carmen Amaya

Carmen Amaya (2. november 1913 – 19. november 1969) var en flamencoartist fra Barcelona i Spania. Amaya startet å danse da hun var syv år gammel. I 1929 gjorde hun sin debut i Paris. Hun mottok svært god kritikk og ble beundret for sine danseferdigheter. Amaya flyttet til Amerika i 1936, hvor hun startet å spille i filmer (hvorav flere satte rekorder hva seertall angikk), blant annet ''Los Tarantos'' og kortfilmen ''Danzas Gitanas'' (''Sigøyerdanser'').
Hun ble invitert av Franklin Roosevelt til å danse i Det hvite hus i 1944 og igjen av Harry S. Truman i 1953.
Amaya ble begravet på gravstedet Cementiri del Sud-Oest på Barcelonas Montjuïc.

Eksterne lenker


http://www.esflamenco.com/bio/en10404.html Carmen Amaya – biografi
http://www.omayraamaya.com/carmen_home.html Carmen Amaya
http://www.flamenco-world.com/artists/amaya/amaya1.htm Utdrag av boka ''Carmen Amaya, Queen of the Gypsies'' av Paco Sevilla
Kategori:Spanske dansere
Kategori:Personer fra Barcelona
Kategori:Fødsler i 1913
Kategori:Dødsfall i 1963
ca:Carmen Amaya
da:Carmen Amaya
de:Carmen Amaya
et:Carmen Amaya
en:Carmen Amaya
es:Carmen Amaya
fr:Carmen Amaya
hr:Carmen Amaya
nl:Carmen Amaya
ja:カルメン・アマヤ
ru:Амайя, Кармен
simple:Carmen Amaya
fi:Carmen Amaya
sv:Carmen Amaya
ta:கார்மன் அமாயா
zh:卡門·阿瑪雅

Kategori:Spanske dansere


Kategori:Dansere
Kategori:Spanske kunstnere
an:Categoría:Bailarins d'Espanya
be-x-old:Катэгорыя:Гішпанскія танцоры і танцоркі
ca:Categoria:Ballarins espanyols
cs:Kategorie:Španělští tanečníci
et:Kategooria:Hispaania tantsijad
en:Category:Spanish dancers
es:Categoría:Bailarines de España
eu:Kategoria:Espainiako dantzariak
fr:Catégorie:Danseur espagnol
it:Categoria:Danzatori spagnoli
he:קטגוריה:רקדנים ספרדים
nl:Categorie:Spaans danser
ja:Category:スペインのダンサー
pt:Categoria:Dançarinos da Espanha
fi:Luokka:Espanjalaiset tanssijat
uk:Категорія:Іспанські танцюристи

Samisk ortografi

Samisk ortografi er rettskrivninga til de seks samiske språka som har egne skriftspråk: sørsamisk, lulesamisk, nordsamisk, enaresamisk, skoltesamisk og kildinsamisk.
Det er mulig å identifisere tre ulike retninger i utviklinga av skriftspråk for samisk. Den eldste har som utgangspunkt at de ortografiske prinsippa skal være de samme for samisk som for majoritetsspråket. Dette går tilbake til tradisjonen i det landet hvor samisk først ble tatt i bruk som skriftspråk, i Sverige. Skriftspråka som følger i denne tradisjonen er det gamle umesamiske skriftspråket fra 1700-tallet, og til dels de moderne sørsamiske og lulesamiske skriftspråka. Også den eldste ortografien for nordsamisk i Norge, Knud Leem rettskrivning, står i denne tradisjonen. Den andre tradisjonen går tilbake til Rasmus Rasks revisjon av Leem, og bygger på det fonematiske prinsippet. Nord-, enare og skoltesamisk følger denne tradisjonen. Den tredje tradisjonen representeres av kildinsamisk, som har fått ny rettskrivning tre ganger: først av russiske misjonærer, så på 1920-tallet- og 1930-tallet som del av Stalins språkpolitikk, med det latinske alfabetet, og til slutt på 1970-tallet, med det kyrilliske alfabetet.
Blant samer er det en sterk følelse av at det er ''ett samisk folk''. Nå og da har det gitt seg utslag i framlegg til et samla samisk skriftspråk, men til det er de språklige forskjellene for store.

De spesifikke ortografiene


Enaresamisk ortografi
Kildinsamisk ortografi
Lulesamisk ortografi
Nordsamisk ortografi
Skoltesamisk ortografi
Sørsamisk ortografi
Kategori:Samiske språk
en:Sami orthography
nn:Samisk ortografi
ru:Саамская письменность
se:Sámegiela ortografiija

Asbjørn Osnes

Asbjørn Osnes (født 21. april 1932 i Hønefoss, død 22. september 2011) var en Norge skihopping. Osnes hoppet for Jevnaker Idrettsforening. I Ski-VM 1958 ble Osnes nummer fem i normalbakken. Han deltok også i Vinter-OL_1956, og ble nummer 18. I 1958 satte Osnes bakkerekord i Vikersundbakken med 108,5 meter.

Eksterne lenker


Kategori:Norske skihoppere
Kategori:Deltakere for Norge under Vinter-OL 1956
Kategori:Skihoppere under Vinter-OL 1956
Kategori:Personer fra Jevnaker kommune
Kategori:Fødsler i 1932
Kategori:Dødsfall i 2011
en:Asbjørn Osnes
nn:Asbjørn Osnes

Global Geo Services

Global Geo Services er et norsk seismikk selskap med fokus mot Midtøsten og virksomhet utenfor kysten av Iran. Selskapet ble børsnotert desember 2000.
Selskapet har etablert et datterselskap, Nescos, som produserer smarte brønnløsninger og en ventil (BOP) for stigerør og rørledninger.
I andre kvartal 2008 hadde selskapet driftsinntekter på 21,6 millioner kroner og et driftsoverskudd før avskrivninger på 0,9 millioner kroner. Selskapet foretok imidlertid nye
nedskrivninger av de eldre delene av seismikkbiblioteket på 23 millioner kroner i
perioden. Selskapets ordrebok for resten av året utgjorde ved utgangen av juni 86,5 millioner kroner.

Eksterne lenker


http://www.ggs.no Hjemmeside
Kategori:Seismikk
Kategori:Norske industriselskaper
en:Global Geo Services

GGS

#omdirigering Global Geo Services

BFG Fana

BFG Fana er en friidrettsklubb som ble stiftet i 1987 som en overordnet friidrettsklubb for idrettslagene ''IL Bjarg'', ''Fana IL'' og ''IL Gneist''.
Klubben har hatt flere gode plasseringer på Holmenkollstafetten. Kvinnelaget vant stafetten i 1998.<br />Maratonløperene Stine Larsen og Kirsten Marathon Melkevik er i dag de som utmerker seg som klubbens store profiler.

Kilder


http://www.bfgfana.no/NEW-MEDLEMSINFO.htm BFG sin hjemmeside
Kategori:Friidrettslag i Norge
Kategori:Idrettslag etablert i 1987

Liverpool F.C. Supporters Club Scandinavian Branch

Liverpool FC Supporters Club Scandinavian Branch

LFCSCSB

#redirect Liverpool FC Supporters Club Scandinavian Branch

Richard Meier

Fil:Richard Meier at the 2009 Tribeca Film Festival.jpg
Richard Meier (født 12. oktober 1934 i Newark (New Jersey), New Jersey) er en amerikansk arkitekt, kjent for sin rasjonelle design og bruken av hvitfarge.
Meier fikk en bachelorgrad ved Cornell University i 1957 og arbeidet i kort tid for Skidmore, Owings & Merrill i 1959, så for Marcel Breuer innen han startet sin egen praksis i New York i 1963. Han ble kjent som én av «The Five» i New York i 1972. Oppdraget for Getty Centre i Los Angeles i 1984 skapte Meier verdensberømmelse.
Han er især kjent for museumsutgavene av sine rasjonelle, hvite bygninger.
En stor del av Meiers verker bygger på verkene til arkitekter fra begynnelsen av 1900-tallet, særskilt Le Corbusier, og især hans tidlige verk. Han utvidet mange idéer som var tydelige i Le Corbusiers verker, særskilt Villa Savoye og den sveitsiske paviljongen.
Meiers verker gjenspeiler også innflytelsen fra andre designere, slik som Ludwig Mies van der Rohe og, i visse tilfeller, Frank Lloyd Wright og Luis Barragán (uten fargen).
Smith House i Connecticut blir betraktet som ett av hans nøkkelverker. Giovanitti House i Pennsylvania er dekket med porselensemaljerte plater.
Vernebygget rundt Ara Pacis i Roma fra 2006 er meget omdiskutert. Borgermesteren i Roma har satt opp nedrivning av dette bygget som ett av sine valgløfter.
I 1984 fikk han Pritzker-prisen, og i 2006 vant han gullmedalje i arkitektur fra Academy of Arts and Letters.
I boken ''Meier'' av Philip Jodidio, blir Meiers samlede verker 1963&ndash;2008 presentert.

Referanser

Eksterne lenker


http://www.richardmeier.com/ Offisiell hjemmeside (på engelsk)
http://www.meier.co.il/ "Meier Tower" (på engelsk)
Kategori:Arkitekter fra USA
Kategori:Personer fra Newark
Kategori:Fødsler i 1934
ar:ريتشارد ماير
zh-min-nan:Richard Meier
bg:Ричард Майер
ca:Richard Meier
cs:Richard Meier
de:Richard Meier (Architekt)
en:Richard Meier
es:Richard Meier
eu:Richard Meier
fa:ریچارد مییر
fr:Richard Meier
gl:Richard Meier
it:Richard Meier
he:ריצ'רד מאייר
ka:რიჩარდ მეიერი
nl:Richard Meier
ja:リチャード・マイヤー
pl:Richard Meier
pt:Richard Meier
ro:Richard Meier
ru:Мейер, Ричард
sk:Richard Meier
ckb:ڕیچارد مایێر
fi:Richard Meier
sv:Richard Meier
th:ริชาร์ด ไมเออร์
tr:Richard Meier
uk:Річард Меєр
vi:Richard Meier
zh:理查德·迈耶

Kategori:Sport i USA etter stat


Kategori:Sport i USA
ar:تصنيف:الرياضة في الولايات المتحدة حسب الولاية
ca:Categoria:Esport als Estats Units per estat
cs:Kategorie:Sport v USA podle států
da:Kategori:Sport i USA efter stat
de:Kategorie:Sport (Vereinigte Staaten) nach Bundesstaat
en:Category:Sports in the United States by state
es:Categoría:Deporte en Estados Unidos por estado
fa:رده:ورزش در ایالات متحده آمریکا بر پایه ایالت
fr:Catégorie:Sport aux États-Unis par État
ko:분류:미국의 주별 스포츠
id:Kategori:Olahraga di Amerika Serikat menurut negara bagian
it:Categoria:Sport negli Stati Uniti d'America per stato
nl:Categorie:Sport in de Verenigde Staten naar staat
ja:Category:アメリカ合衆国各州のスポーツ
pl:Kategoria:Sport w Stanach Zjednoczonych według stanów
pt:Categoria:Desporto dos Estados Unidos por estado
ro:Categorie:Sport în Statele Unite ale Americii după stat
ru:Категория:Спорт в США по штатам
simple:Category:Sports in the United States by state
sk:Kategória:Šport v USA podľa štátu
fi:Luokka:Yhdysvaltain urheilu osavaltioittain
sv:Kategori:Sport i USA efter delstat
th:หมวดหมู่:กีฬาในสหรัฐอเมริกาแบ่งตามรัฐ
tr:Kategori:Eyaletlerine göre ABD'de spor
uk:Категорія:Спорт за штатом США
zh:Category:美國各州體育

Kategori:Sport i Florida


Kategori:Florida
Kategori:Sport i USA etter stat
bg:Категория:Спорт във Флорида
ca:Categoria:Esport a Florida
cs:Kategorie:Sport na Floridě
da:Kategori:Sport i Florida
de:Kategorie:Sport (Florida)
en:Category:Sports in Florida
es:Categoría:Deporte en Florida
fa:رده:ورزش در فلوریدا
fr:Catégorie:Sport en Floride
gl:Categoría:Deporte en Florida
ko:분류:플로리다 주의 스포츠
it:Categoria:Sport in Florida
he:קטגוריה:פלורידה: ספורט
nl:Categorie:Sport in Florida
ja:Category:フロリダ州のスポーツ
pl:Kategoria:Sport na Florydzie
pt:Categoria:Desporto da Flórida
simple:Category:Sports in Florida
fi:Luokka:Floridan urheilu
sv:Kategori:Sport i Florida
th:หมวดหมู่:กีฬาในรัฐฟลอริดา
tr:Kategori:Florida'da spor
uk:Категорія:Спорт Флориди

Turid Pedersen

Turid Pedersen (født 5. februar 1954 i Harstad) er musiker og vokalist. Hun debuterte i 1973 på Pussycats' LP ''Touch Wood''. Hun turnerte med Tobben og Ero og begynte i folkrockgruppa Erter, Kjøtt og Flesk. Senere ble hun frontfigur i det Bergens-baserte bandet Nøkken (band) fra 1978-1984. Turid Pedersen var også medvokalist i Veslefrikk (band) sammen med Anne Grete Preus. Siden 1983 har hun vært en del av trioen TITS & HITS sammen med Kine Hellebust og Hege Rimestad.Hun ga i 2000 ut solocd 'Ensomhet ilag'. Hun tok opp igjen samarbeidet med Bjørn Vassnes (Nøkken) i 2002, og ga ut en cd i 2004 (Tusen lys). Et nytt album er på trappene produsert av Sverre E.Henriksen (tidl. bassist i Nøkken). Dessuten skal en gammel(1974/75) råteip med Erter,Kjøtt & Flesk støvsuges og utgis i 2012 i forbindelse med at bandet skal spille på Buktafestivalen i Tromsø 2012. 3.september 2012 utgis Nøkkens foreløpige cd '2012'

Diskografi


1973 Pussycats: ''Touch Wood''
1979 Nøkken: ''Nokka nytt''
1981 Nøkken: ''Om det ikkje går buss''
1981 Nøkken: ''Prinsessa, krigen og de evige verdian''
1982 Veslefrikk: Live
1983 Nøkken: ''Åpent for lys''
1985 TITS & HITS: ''Heks''
1985 Forente Artister: ''Sammen for livet''
2000 Turid Pedersen: ''Ensomhet i lag''
2002 Nøkken: ''Nøkken 1978-1984''
2004 Nøkken: ''Tusen lys''
2012 ''Erter, kjøtt og flesk
2012 Nøkken '2012'
Kategori:Norske rockemusikere
Kategori:Norske sangere
Kategori:Personer fra Harstad kommune
Kategori:Fødsler i 1954